Lokal vinterbaderklub truet af opløsning efter rygter om kommende formandsopgør
Den aarhusianske vinterbaderklub, Vaudevillen af 1928, som om få år kan fejre 100 års jubilæum, er måske truet på sin fortsatte eksistens, efter det fra flere pålidelige kilder forlyder, at et formandsopgør er under opsejling.
Ifølge kilderne, som alle ønsker at være anonyme, men hvis identitet er kendt af Aarhus Netavis, er der tale om, at den tidligere mangeårige, og oftest selvudnævnte formand, Kim Malling, efter flere års fravær igen i år vil deltage i klubbens traditionsrige julefrokost – og nu kræve sin formandstitel tilbage.
Hvorvidt der hold i kildernes vedholdende påstande, har det ikke været muligt at verificere, blandt andet fordi klubben ikke har en formelt valgt bestyrelse, men ledes af tre såkaldte vise mænd, som i øvrigt også skulle være selvudnævnte.

- Karl Klaus Bruno Dam, vismand og nuværende formand for vinterbaderklubben Vaudevillen af 1928 maner til ro om vedholdende rygter om formandsopgør.
Vismand og nuværende formand Karl Klaus Bruno Dam udtaler til Aarhus Netavis forud for årets julesammenkomst.
– Vi har i mange år savnet Kim Malling på badebroen i Risskov. Jeg har dog løbende været i kontakt med vores tidligere formand, som i parentes bemærket ikke er vismand, og jeg ved at savnet til foreningen er gensidigt. Derfor forventer jeg hverken skærmydsler eller sildesure miner ved genkomsten.
Fra en anden af de tre vismænd, Rune Johansen, som står de anonyme kilder nær, lyder det:

- Vinterbaderklubben har ofte gæsteoptrædende ved foreningens sammenkomster. På billedet her udøves den sjældne men meget særlige “døvestrip” under en tidligere julefrokost.
– Nu slår vi lige en kold Chilisnaps i blodet. Det handler jo ikke om glasset er halvt tomt eller halvt fyldt. Det handler om at få tømt flasken. Og blæren. Og pungen, men det må komme i løbet af aftenen, hvis der igen er døvestrip på programmet … Men det tror jeg nu ikke, for det var ikke en øredøvende succes sidste gang. Hvad var det forresten du spurgte om, lyder det fra den aldrene reklametegner, der som én af de få tilbageværende i Danmark, fortsat tegner med tusser.
Aarhus Netavis har fået aktindsigt i flere af foreningens årsberetninger. Her kan det konstateres, at skiftende revisorer ofte har anvendt den enslydende påtegning; “Det Sejler”, hvilket skulle hænge sammen med, at ét menigt medlem med øgenavnet Gulddrengen, gentagende gange skulle have båret hele klubbens kassebeholdning til det mondæne Casino Royal i Aarhus midtby, og satset det hele på rød i rouletten.
Om formandsopgøret bliver en realitet og om den snart 100 årige forening består vil blive afklaret inden dagen gryr på søndag.

- Arkivfoto fra sidste års badetur i Risskov. Manden i midten med front mod kameraet er vinterbaderklubbens bademester.









Kommentarer